Απόκτηση Εργασιακής Εμπειρίας & Εργασία στο Εξωτερικό (δείτε τις εισηγήσεις της εκδήλωσης)

28/06/2012 10:00
28/06/2012 17:00
Αίθουσα Συνεδρίων, ΠΑ.ΜΑΚ.

Βίντεο με εισηγήσεις από την εκδήλωση

Απόκτηση Εργασιακής Εμπειρίας» Μουτοπούλου Ναταλία, Σύμβουλος Σταδιοδρομίας, Γραφείο Διασύνδεσης Παν. Μακεδονίας.

Τράπεζα Εμπορίου και Ανάπτυξης Ευξείνιου Πόντου (ΤΕΑΕΠ): «Απόκτηση εργασιακής εμπειρίας σε ένα Διεθνή Οργανισμό στην καρδιά της Θεσσαλονίκης» Πέρβου Ιωάννα, Δικηγόρος, Υπ. Διδάκτωρ Νομικής ΑΠΘ (υπότροφος Ακαδημίας Αθηνών).

«Εθελοντισμός σε 4 Ηπείρους Εμπειρία Ζωής ή Προσωπική Ανάπτυξη» Βουγιούκα Ντόρα, Υπεύθυνη Επικοινωνίας και Προβολής, ΕΛΙΞ - Προγράμματα Εθελοντικής Εργασίας.

«UNESCO Internships» Τσιφτζής Ζαφείρης, Απόφοιτος Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών.

«Αναπτύσσομαι επαγγελματικά, ταξιδεύοντας στον κόσμο δωρεάν» Milenko Pilic, 4ετής Φοιτητής Οικονομικών Επιστημών.

«Απόκτηση Εργασιακής Εμπειρίας σε Δράσεις Μ.Κ.Ο. - Η περίπτωση της PRAKSIS» Φωτεινή Κελεκτσόγλου, Κοινωνική Λειτουργός- Συντονίστρια Κοινωνικής Υπηρεσίας PRAKSIS Θεσσαλονίκης.

«LLP/Erasmus Placement – Πρακτική Erasmus» Δήμητρα Μιχαλάκη, Γραφείου Erasmus.
«Σύλλογος Φοιτητών Erasmus - Εμπειρίες από το Erasmus Placement»
• Μιχάλης Νάρης, Φοιτητής Τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων, Μέλος Συλλόγου
• Δέσποινα Βαχάρη, Φοιτήτρια Τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων, Ασκούμενη Προγράμματος Erasmus Placement

«AIESEC Πανεπιστημίου Μακεδονίας» Φιλοθέη Ματσίνγκου, Διοικητικό Στέλεχος Τομέα Ανθρώπινου Δυναμικού.

Η εκδήλωση μεταδόθηκε ζωντανά μέσω Live Streaming

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας προσκαλεί τους φοιτητές και αποφοίτους του Πανεπιστημίου να συμμετέχουν στην Εκδήλωση "Απόκτηση Εργασιακής Εμπειρίας & Εργασία στο Εξωτερικό" που θα υλοποιηθεί την Πέμπτη 28 Ιουνίου 2012 και ώρες 10:00 - 17:00 στην Αίθουσα Συνεδρίων του Πανεπιστημίου (1ος όροφος).

Στην εκδήλωση θα συμμετέχουν φορείς που προσφέρουν προγράμματα απόκτησης εργασιακής εμπειρίας, καθώς και φοιτητές και απόφοιτοι με ανάλογες εμπειρίες, προκειμένου να μοιραστούν με τους παρευρισκόμενους τις εμπειρίες τους και τα οφέλη της συμμετοχής τους. Επίσης, θα υπάρξει ενημέρωση σχετικά με τις δυνατότητες αναζήτησης εργασίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση και τις αποτελεσματικές τεχνικές εύρεσης εργασίας στο εξωτερικό.

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα στο συνημμένο αρχείο που ακολουθεί.